Μπασκόνια

Νέος αέρας πνέει στη Βιτόρια, καθώς η Μπασκόνια πήρε τη νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 76-73, για την 11η αγωνιστική της Euroleague, αφήνοντας μόνη πρώτη τη Φενέρμπαχτσε!

Η Μπασκόνια έδειξε από την αρχή ότι έχει μπει στο παρκέ με σκοπό μόνο τη νίκη και κατάφερε να παίξει καλύτερα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και να έχει εκείνη τον πρώτο λόγο στον αγώνα.

Η πρώτη περίοδος τελείωσε με το σκορ ισόπαλο στο 21-21 και μας έδωσε την εικόνα ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι και θα κριθεί στο τελευταίο σουτ.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπάθησε να πάρει διαφορά στη δεύτερη περίοδο αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να προηγηθεί μέχρι 6 πόντους (37-31).

Η Μπασκόνια κάθε φορά που οι Ρώσοι προσπαθούσαν να φύγουν μπροστά, έβρισκε έναν τρόπο και κρατιώταν κοντά στο σκορ.

Έτσι τρέχοντας επιμέρους σκορ 9-1 στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Βάσκοι κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια στο +2 (40-38).

Η συνέχεια ήταν πιο ισοροποιμένη με τις δύο ομάδες να προσφέρουν έναν εξαιρετικό αγώνα, όχι από άποψη σκοραρίσματος, αλλά οι μα΄χες που δόθηκαν ήταν μοναδικές.

Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν αρκετές με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να μην μπορεί να διατηρήσει τη διαφορά των 5 πόντων που πήρε τρία λεπτά πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου (49-44).

Η Μπασκόνια αντέδρασε και με buzzer του Ματ Τζάνινγκ έφερε και πάλι την ισορροπία στο σκορ (55-55).

Στην τελευταία περίοδο, η Μπασκόνια ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 (60-55), ωστόσο η ΤΣΣΚΑ απάντησε άμεσα με ένα δικό της 6-0 (61-60).

Με το σκορ στο 76-73, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπάθησε να ισοφαρίσει στο τέλος του αγώνα, αλλά οι 4 προσπάθειές της δεν βρήκαν στόχο και έτσι οι γηπεδούχοι πήραν μία τεράστια νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βίνσεντ Πουαριέ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Τόρνικε Σενγκέλια με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας καλύτερος ήταν ο Άλεκ Πίτερς με 20 πόντους (5/12 τριπ.), αλλά και ο Κόρι Χίγκινς προσπάθησε να βοηθήσει στον επιθετικό τομέα προσθέτοντας 17 πόντους. Για ακόμα ένα παιχνίδι, ο Νάντο Ντε Κολό ήταν απογοητευτικός με 2 πόντους και με… τρίποντο air ball στο τέλος του αγώνα.

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η νίκη υπ’ αριθμόν 250 για την Μπασκόνια σε όλα τα χρόνια που έχει συμμετάσχει στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-38, 55-55, 76-73

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 6 (2), Γκονζάλες, Φόιγκτμαν 2, Χουέρτας 4, Τζάνινγκ 13 (3), Ντιόπ, Γκρέιντζερ 1, Πουαριέ 18, Σίλντς 9 (1), Σενγκέλια 15 (1), Χίλιαρντ 8.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 2, Μπόλομποϊ, Πίτερς 20 (5), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 3 (1), Βοροντσέβιτς, Χίγκινς 17 (2), Χάκετ 6, Κούλαγκιν, Κουρμπάνοφ 5, Χάινς 14, Χάντερ 6.