Ηρακλής νίκησε με 75-73 τον  Μίλωνα την Κυριακή στο Ιβανώφειο στον τελευταίο αγώνα της 6ης αγωνιστικής της Elite League.

Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, με έμφαση στις άμυνες με τοις δύο ομάδες να παίζουν δυναμικά .

Ο Ηρακλής έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, όταν πέτυχε 30 πόντους και προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους διαφοράς, ενώ έχανε 31-38 στο ημίχρονο.

Τη διατήρησε μέχρι το 34:30, όταν ο Σοκ με τρίποντο έκανε το 72-62, όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική.

Ο Ηρακλής δεν μπορούσε να σκοράρει, ο Μίλωνας με τον αγέραστο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (39,5 ετών) μείωσε στο 74-71 και μια βολή του Σοκ, έκανε το 75-71. Ο Μπαρτ μείωσε 75-73 στα 2,5 δεύτερα, προσπάθησε στο τέλος για το κλέψιμο, αλλά δεν σταμάτησε το χρόνο με φάουλ κι οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη.

Ο Ηρακλής έχει πλέον ρεκόρ 3-3, ενώ ο Μίλωνας είναι στο 4-2.

Ο αγώνας καθυστέρησε στην αρχή της Δ’ περιόδου, μέχρι να επιλυθεί το πρόβλημα του ηλεκτρονικού πίνακα.

Tα δεκάλεπτα: 15-18, 31-38, 61-54, 75-73

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ελευθεριάδης-Παζώλης (Παπαδόπουλος Ν.)

Ηρακλής (Γιαπλές): Τόμπσον 10 (3), Σοκ 8 (1), Πουλιανίτης 5, Πράπας 5 (1), Μερμίγκης 5 (1), Ζορμπάς 10, Μπέικερ 13 (3), Σαρικόπουλος 8, Μαστρογιαννόπουλος 11 (1)

Μίλων (Καραγιάννης): Πετρίδης, Ανέστης 3, Μελισσαράτος 20 (2), Παγώνης, Μοτσενίγος 6 (2), Μπαρτ 23 (3), Δομπρογιάννης, Χριστόπουλος, Μαλούκος 2, Δημάκος 13 (1), Κανονίδης 6.

Πριν από τον αγώνα οι ομάδες τίμησαν τη μνήμη του Μάκη Σαρλή, αφήνοντας λουλούδια δίπλα στο πανό των οπαδών του Ηρακλή, όπως θα δείτε και πιο κάτω στη photo gallery:

Σαρωτικός ο Πανιώνιος έσπασε με 86-61 το αήττητο της Μυκόνου (gallery)

Πανιώνιος-Μύκονος: Τα highlights και η ατμόσφαιρα στη Νέα Σμύρνη (vids)

Elite League: Με Πίτερσον ο Αμύντας 99-90 τον Παπάγο, εύκολα η Ελευθερούπολη (vids & galleries)

Elite League: Στο Σχηματάρι το ντέρμπι στη Λαμία, μόνο “διπλά” στα ματς των 5μ.μ. (pics)

Elite League 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Elite League 2023/24: Η βαθμολογία