Η Ουνικάχα Μάλαγα νίκησε εκτός έδρας τη ρωσική Νίζνι με 79-62 στον όμιλο του Λαυρίου στο Basketball Champions League, ενώ η Γαλατάσαραϊ επικράτησε 101-85 της τσεχικής Νίμπουργκ, στον όμιλο του ΠΑΟΚ.

Οι αγώνες της Τετάρτης ολοκληρώνουν την πρώτη αγωνιστική στο νέο Basketball Champions League, που δείχνει με το “καλημέρα” ιδιαίτερα ανταγωνιστικό.

Η Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη πέρασε από το Νίζνι Νόβγκοροντ με 79-62, έχοντας με 23 πόντους τον Χάιμε Φερνάντεθ (κεντρική φωτογραφία).

Ο αγώνας ήταν για τον όμιλο του Λαυρίου.

Ο Αμπρομαΐτις πρόσθεσε 13 πόντους για τους Ισπανούς και ο Νόρις Κόουλ 12.

Ο Γκάνκεβιτς με τον Αστάπκοβιτς πέτυχαν από 13 πόντους για τη Νίζνι.

Για τον όμιλο του ΠΑΟΚ, η Γαλατάσαραϊ νίκησε 101-85 τη Νίμπουρκ.

Εντυπωσιακός ο Μέλο Τριμπλ πέτυχε 33 πόντους για τους νικητές με 8/10 τρίποντα! Ο Άκον Πουρσέλ πρόσθεσε 23 πόντους για τη Γαλατάσαραϊ.

Για τους Τσέχους ο Χάρντινγκ είχε 21 πόντους και 13 ο Χρούμπαν.

Για τον Α’ όμιλο, η Τενερίφη λύγισε στην Ουκρανία την Προμετέι με 73-70. Ο Φινλανδός Σάσου Σαλίν είχε 33 πόντους με 8/13 τρίποντα για τους νικητές!

O Ολλανδός Άαρον Ντόρνεκαμπ πέτυχε το νικητήριο τρίποντο για την Τενερίφη, ένα δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη!

Ο Ντ’Άντζελο Χάρισον πέτυχε 22 πόντους για την Προμετέι.

Για τον Η όμιλο, η γερμανική Όλντενμπουργκ νίκησε 76-72 τη λιθουανική Βίλνιους (Χάιντεγκερ26-Μπούβα 21)

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε η Χάποελ Χολόν στον G όμιλο με 88-61 επί της Μπρίντιζι στην Ιταλία. Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 49-22 στο ημίχρονο και 70-37 στο τρίτο δεκάλεπτο!

Για τον F όμιλο, η γαλλική Στρασμπούρ νίκησε στην εκπνοή την εσθονική Κάλεβ με 75-73, με κάρφωμα του Ματ Μίτσελ. Ο Σίλας Μέλσον είχε ισοφαρίσει 73-73 για την Κάλεβ στα 7 δεύτερα πριν από τη λήξη.

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας που άρχισε στις 22:00, της Τετάρτης, η ισπανική Μανρέσα λύγισε την πολωνική Σταλ Οστρόφ με 81-76.

Οι Πολωνοί είχαν σοβαρό προβάδισμα από τη β’ περίοδο (35-46) κι έπειτα, όμως με επιμέρους σκορ 24-14 στη Δ’ περίοδο, η Μανρέσα πήρε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των Ισπανών ήταν ο Γκιγιέμ Γιου με 18 πόντους, ενώ για τη Σταλ Οστρόφ ο Μάικλ Γιανγκ πέτυχε 16 πόντους.