Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (5-1) επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, επικρατώντας την Παρασκευή (1/11) της Ζενίτ (2-4) με στην  Αγία Πετρούπολη στην έκτη αγωνιστική της Euroleague.

Αν κι έχασε διαφορά 17 πόντων, σοβαρεύτηκε ξανά και με ηγέτες τους Νταρούν Χίλιαρντ -Μάικ Τζέιμς και τη σταθερότητα του Φόιγκτμαν την έχτισε εκ νέου μέχρι το φινάλε!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν… διπλά υποψιασμένη στην Αγία Πετρούπολη! Προερχόταν από την πρώτη της ήττα στη Euroleague, από τον Ολυμπιακό, ενώ στις 7 Οκτωβρίου έχασε από τη Ζενίτ (82-79) για τη 2η αγωνιστική της VTB League και μάλιστα μέσα στη Μόσχα!

Με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Νικίτα Κουρμπάνοφ, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους στην Α’ περίοδο και οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στο 26-16.

Δείτε το κάρφωμα του Ιβάν Ούκχοφ στην πρώτη περίοδο:

Με καλύτερο απολογισμό στο ριμπάουντ και 50% στο τρίποντο (σε 16 προσπάθειες) η ΤΣΣΚΑ έδειξε να ξεφεύγει στο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 48-37 και δύο λεπτά από την έναρξη της τρίτης περιόδου έφτασε στο +17, 54-37!

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη παρασύρθηκαν από τη διαφορά, άρχισαν το μπάσκετ… παιδικής χαράς και η Ζενίτ μάζεψε τη διαφορά με την τριάδα Χόλινς-Τόμας-Αγιόν.

Με επιμέρους σκορ 22-5, ισοφάρισε σε 59-59 έχοντας 8/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα στη Γ’ περίοδο! Απόρροια των ορθών επιλογών της, αλλά και της κακής άμυνας των πρωταθλητών Ευρώπης!

Το καμπανάκι κινδύνου επανέφερε τη λογική στο παιχνίδι της ΤΣΣΚΑ κι είναι αλήθεια πως ο Μάικ Τζέιμς συμμάζεψε το παιχνίδι της ομάδας του. Κι όσο καταστροφικά ήταν τα τρίποντα της ΤΣΣΚΑ στην τρίτη περίοδο, άλλο τόσο σωτήρια ήταν στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας: Ο Νταρούν Χίλιαρντ και ο Μάικ Τζέιμς πέτυχαν από δύο, η ΤΣΣΚΑ άρχισε με 4/4 και 12 αναπάντητους πόντους για να ξεφύγει με 73-61, 5:57 πριν από τη λήξη!

Μόνο ο Γκουστάβο Αγιόν συνέχισε να παίζει στον ίδιο αποφασιστικό ρυθμό μετά το ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ, μέχρι που αποβλήθηκε με 5 φάουλ με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ 2 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ στο δίλεπτο για τη λήξη.

Η Ζενίτ δεν απέφυγε την τρίτη ήττα της σε ισάριθμους εντός έδρας αγώνες στη διοργάνωση, ενώ οι δύο νίκες της, είναι σε σύνολο τριών εκτός έδρας αγώνων και μάλιστα σε παράταση αμφότερες!

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 37-48, 59-61, 70-87