ΜακΚίσικ

Ο Ολυμπιακός (18-1) έδειξε για τέταρτο σερί ντέρμπι ότι είναι καλύτερη ομάδα από τον Παναθηναϊκό (17-2), πέρασε με 68-62 από το ΟΑΚΑ και αγκάλιασε την πρωτιά της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Το μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League στο “καυτό” ΟΑΚΑ ήταν γεμάτο ενέργεια, ένταση, σκληρές άμυνες, αλλαγές προβαδίσματος, ισοπαλίες, αλλά και έναν μεγάλο νικητή, τον Ολυμπιακό.

Με αυτή τη νίκη, οι “ερυθρόλευκοι” έγιναν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, αφού πήραν και τη διαφορά από τον πρώτο γύρο (76-81).

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη του Ολυμπιακού κόντρα στον Παναθηναϊκό, αφού είχαν προηγηθεί δύο σε επίπεδο EuroLeague (65-84 στο ΟΑΚΑ, 101-73 στο ΣΕΦ) και μία στον τελικό Κυπέλλου στα κλειστό Δύο Αοράκια του Ηρακλείου Κρήτης (81-73).

ΜακΚίσικ (18π.), Βεζένκοφ (13π., 15ρ.), Σλούκας (12π., 7ασ.) και Γουόκαπ (11π. και τρομερή άμυνα) έκαναν τη διαφορά για τους νικητές.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε εκτάκτως χωρίς τον Λιβιό Ζαν Σαρλ, ο οποίος εισήχθη το πρωί της Δευτέρας στο νοσοκομείο, με κολικό του εντέρου.

Πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν οι Νέντοβιτς (18π. με 7/17 σουτ), Παπαπέτρου (14π.) και Παπαγιάννης (10π., 8ρ.), όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο δεν υπήρχαν λύσεις και καθαρό μυαλό.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά τον αγώνα (6-5 στο 5′), με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (11-7 στο 7′) ξεκινώντας με 3/8 τρίποντα.

Ένα τρίποντο του Σλούκα έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Ολυμπιακό (13-15 στο 10′), αφού οι “πράσινοι” επέμεναν να σουτάρουν τρίποντα έχοντας 3/12 στην πρώτη περίοδο!

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με 6 πόντους (30-24 στο 17′), με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει άμεσα (32-32) και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο στο ντέρμπι, στο πρώτο ημίχρονο, που έληξε ισόπαλο (34-34).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα τρίποντο του Γουόκαπ (34-37), ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά το προβάδισμα με ένα επιμέρους 11-2 (45-39) και ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με ένα δικό του 0-8 (45-47 στο 27′).

Ο Παπανικολάου έκανε με τρίποντο το 48-52 και ο Παπαγιάννης μείωσε 50-52 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Νέντοβιτς με τρίποντο έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ (57-56 στο 34′) και ο Βεζένκοφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, φτάνοντας στο νταμπλ-νταμπλ (57-59 στο 35′).

Ο εκπληκτικός ΜακΚίσικ έκανε το 57-61 με 2/2 βολές, ο Παπαπέτρου έφτασε τα 4/5 τρίποντα (60-61), ο Μάρτιν έβαλε 1/2 βολές (60-62), ο Σλούκας είχε 2/2 (60-64), ενώ ο Βεζένκοφ έκανε το 60-66 με φόλοου στο 38′.

Ο Σλούκας ήταν ξανά εύστοχος από τις βολές (60-68), ο Παναθηναϊκός είχε συνεχόμενες κακές επιθέσεις και οι πιο γεμάτοι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-68, παίρνοντας και τη διαφορά.

Στο τέλος υπήρξε ένταση ανάμεσα σε Παπαγιάννη και ΜακΚίσικ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-34, 50-52, 62-68.