Αρμάνι

Η Αρμάνι Μιλάνο έχει περάσει σε άλλη εποχή, μετά από το ξεσκαρτάρισμα του περυσινού ρόστερ, σημειώνοντας την έκτη σερί νίκη στην Euroleague. Αυτή τη φορά, ”θύμα” της ήταν η Μπασκόνια με 81-74.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Μπασκόνια για τρεις περιόδους, καθώς οι Βάσκοι ήταν ανταγωνιστικοί και δεν επέτρεψαν στους Ιταλούς να ξεφύγουν στο σκορ.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +6 (40-34), αλλά η Μπασκόνια αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και μείωσε τη διαφορά στους τρεις (56-53).

Η Αρμάνι Μιλάνο μέσα από την πολύ καλή της αμυντική λειτουργία, κατάφερε να διατηρηθεί σε θέση οδηγού.

Τελικά, με τον Αμεντέο Ντέλα Βάλε να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι (15 π.) και την Μπασκόνια να πληγώνεται από τα 17 λάθη της, η Αρμάνι πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 81-74 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-1, ενώ από την άλλη οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 3-4.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 40-34, 56-53, 81-74